Tak ako kedysi Hamlet vyslovil túto otázkou s lebkou v ruke, tak sa pýta každá novodobá fashionistka s rozohriatou parnou žehličkou, ktorá by radšej ako saunovaním svojho oblečenia za účelom, aby jeho vlákna boli rovné, strávila tieto chvíľky nad lahodnou kávou so zákuskom či cvičením jógy...


Táto otázka je často na stole a tiež jej rôzne variácie, ktoré smerujú aj mne, ako módnej dizajnérke: napríklad, bude sa to krčiť? Preto prinášam túto krátku rozpravu, ktorá vám zodpovie dôležitú existenčnú módnu otázku...žehliť či nežehliť? Chodiť v pokrčenom oblečení alebo obetovať po praní vzácnu polhodinku repetitívnej takmer neefektívnej činnosti? A čo ak oblečenie ožehlíte, a predsa sa pokrčí?


Kto pôjde do pekla za nežehlenie?


Neznášam žehlenie, hoci žehlička je moja povinná každodenná jazda a tvorí tak 40 percent z krajčírskej práce. Zapínam ju so šijacím strojom a po každom šve sa dotkne ešte nedošitého odevu a po ušití vykoná záverečnú prácu, vďaka čomu šaty vyzerajú pôvabne, ich vlákna totálne ožijú, látka nadobudne ten správny tvar, zbaví sa šrámikov, veď to poznáte.
V pekle je špeciálne miesto pre krajčírov či krajčírky, ktoré nepoužívajú žehličku počas šitia, sorry not sorry. Vďaka tomu, že mám takýto častý prísun žehlenia už mi neostáva energia na klasické žehlenie v nedeľu popoludní s telenovelou či podcastom v pozadí a žehlím šaty v rýchlosti pred odchodom z domu. Počas svojej puberty som navyše takto žehlila každý víkend, takže svoju lenivosť v dospelosti mám vyžehlenú...


Žehlenie je inak hotová veda, ale nebudem vás zbytočne zaťažovať s móresami jednotlivých materiálov, napríklad takých, ktoré treba žehliť len z rubnej strany bez pary, aby na nich nevznikol lesk, alebo takého zamatu, ktorý potrebuje aj špeciálnu podložku, aby sa jeho vlásky nepolámali. Už len zohnať spoľahlivú žehličku, ktorá sa hneď nezanesie vodným kameňom a nepokazí sa je hádanka, ktorú som doposiaľ nerozlúskla...


Krčí sa to? Áno, musíte to žehliť!


Ako módna dizajnérka sa často stretávam s touto otázkou, no milé dámy, asi vás sklamem, keďže viete, že väčšina mojich modelov je vytvorená z prírodných materiálov, ktoré sa krčia. Niektoré málinko, napríklad bavlny sú dnes rôzne upravované, alebo v sebe majú štipku elastanu či nejakého poly, vďaka čomu sú ich vlákna upratanejšie a nemajú tendenciu vám vyrábať vrásky na čele (oblečení).

Okrem toho, je možné bavlnené košele zaniesť aj do čistiarne, kde si vypýtate službu apretácie odevu, takže by sa nemali pokrčiť ani počas nosenia. Apretácia navyše robí vlákna odolnejšími aj voči znečisteniu, ako tvrdia čistiarne, ktoré túto službu ponúkajú.
Eko puristi často odmietajú už aj aviváž, ktorá je tiež populárna vďaka tomu, že okrem špeciálnej vône vám má uľahčiť aj žehlenie. Mám to odskúšané – po použití správnej aviváže sa naozaj žehlička lepšie kĺže po odeve a výraznejšie „záhyby“ jednoduchšie odstráni.


Prírodné materiály ako bavlna, ľan, vlna, viskóza či hodváb sa bez pridania umelých vlákien budú vždy krčiť. To je úprimná odpoveď, avšak nie je dôvod na to, aby vám priniesla sklamanie, práve naopak. Vymenili by ste príjemný ľahučký, priedušný, termoregulačný materiál, ktorý rozmaznáva vašu pokožku, kvôli tomu, že sa krčí za nepoddajný nesavý umelý odev, v ktorom sa spotíte do minúty? Ja veru nie. Je to daň za pozitívne vlastnosti prírodných materiálov.
Na krčení vlastne nie je nič zlé. Ani neviem odkiaľ sa vzal ten úzus, že sa človek nemôže za žiadnych okolností pokrčiť počas sedenia v práci, v divadle alebo pri pohybe. Vyplynulo to z našej lenivosti alebo to nariadil nejaký trendsetter, ktorý mal spoluprácu s firmou na polyamid? Pokrčenie je odpustiteľné samozrejme vtedy, keď je zrejmé, že odev bol predtým vyžehlený.


Takže áno, hocičo so štítkom s menovanými materiálmi je milé pred nosením vyžehliť. A prečo?
- vysoká teplota žehlenia aktivuje vôňu po vypraní a odev pôsobí čerstvejšie, opranejšie.
- navyše odev dezinfikuje
- aj vysoko krčivý materiál ako ľan, hoci je teraz výsostným trendom ho nežehliť, vyzerá fantasticky a dokonca až luxusne, vyžehlený. Vyrovnané oblečenie pôsobí hodnotne, luxusne. Nie nadarmo Vogue vo svojom článku uvádza, že ak chcete pôsobiť ako fashionistka s drahými kúskami v šatníku, stačí vlastniť steamer. A zrazu aj bavlnená košeľa za dve eurá zo sekáča môže vyzerať výnimočne a draho.
- niektoré kúsky po ožehlení doslova skrásnejú. Platí to napríklad pre hodváb, ktorý po vypraní pôsobí trošku fádnejšie, no po niekoľkých ťahoch žehlenia vyzerá mimoriadne dobre. Žehlenie podporuje splývavosť a prirodzenú podobu materiálu, preto sa nečudujte, že zrazu ožijú aj obyčajné úpletové šaty, ktoré zbavíte krepového vzhľadu.

Nič nie je také horúce ako...rozpálená žehlička


Možno sa teraz chytáte za hlavu, čo chcem vlastne týmto textom povedať. Najprv vravím, že žehlenie neznášam, no potom vám píšem, že žehliť je najlepšie. Ako vždy, aj tu existuje niekoľko ale:


- nie je krčenie ako krčenie, aj žehlenie ako žehlenie. Viskóza a hodváb sa skôr zvykne jemne pozhužvať (prepáčte, neviem nájsť výstižnejšie slovo), na čo obvykle stačí naparovanie či steamovanie. Ak máte na žehličke túto funkciu, odev nemusíte vôbec pokladať na žehliacu dosku, skrátka ho zavesíte na vešiak a preparíte „zhužvané“ časti parou.
- niekedy stačí prevencia - pri vzdušných materiáloch ako je bavlnený batist, viskóza či hodváb – je dobrým ťahom ešte mokrý odev po vybraní z práčky zavesiť na vešiak a usušiť takýmto spôsobom, pričom sa prirodzene vyrovná. Rovnako tak vždy urobte, keď idete na dovolenku a šaty sa krčia v batožine. Na hoteli ani nemusíte mať žehličku, stačí šaty zavesiť na ramienko a po niekoľkých hodinách sa samy vyrovnajú. Ešte lepší efekt dosiahnete zavesením šiat do zaparenej kúpeľne. Tento spôsob z oblečenia z prírodných materiálov navyše vie odstrániť nepríjemné pachy (z reštaurácie a pod.)
- niektoré „tuhšie“ materiály s vyššou gramážou ako denim sa odporúča žehliť ešte málinko vlhké. Tým, že sú vlákna ešte mäkkšie od vody, značne vám to uľahčí prácu so žehličkou.
- prírodné materiály ani nemusíte po každom nosení prať, a teda aj žehliť. Stačí ich zavesiť na vzduch, k otvorenému oknu, kde sa zbavia aj telesného zápachu, potu, alebo jednoducho do šatníka. Častým nešetrným praním a žehlením sa oblečenie opotrebováva, preto je fajn aj tieto činnosti minimalizovať. S touto znalosťou môžete ušetriť peniažky za prach, vodu, elektrinu i váš čas :)
- analyzujte a plánujte. Podšitá sukňa, kabát či sako zaručene nemusia ísť do čistiarne zakaždým. Z vlastnej skúsenosti viem, že tieto veci sa rozhodne neplatí ošetrovať doma, ale zveriť ich odborníkom a to stačí vlastne len po sezóne. Ale opäť platí, že záleží, z akého materiálu sú.

Z teórie do praxe 

Kráľovná Letizia Ortiz očaruje svojím elegantným a minimalistickým vkusom, ku ktorému patria aj prírodné materiály. Fotkou sa snažím deklarovať, že napriek tomu, že šaty boli dokonalé vyžehlené, pri bežnom pohybe sa pokrčili, čo je úplne v poriadku. Neuberá to ani štipku s mienenej elegancie. 

Ruská módna návrhárka Ulyana Sergeenko rada pracuje s prírodnými materiálmi aj vo svojej tvorbe. Na foto má blúzku z bavlneného batistu, ktorý pôsobí šarmantne aj s drobnými vrásočkami.

Vojvodkyňa Meghan Markle obliekla biele šaty pravdepodobne z viskózového materiálu. Mierne šrámiky na jej sukni sú len odrazom toho, že si v šatách sadla. Je to absolútne v poriadku a neznížilo to elegantnosť slávnostného modelu.

Šaty z viskózy po opraní zaveste na vešiak a vyrovnajú sa samy. 

Výhodou madeirovej látky, ktorá je zväčša tvorená bavlneným jemnučkým batistom s inenzívnou výšivkou je, že sa vďaka ozdobným hustým stehom nepokrčí, majú schopnosť krčenie absolútne kamuflovať. Stačí ich vyžehliť po vysušení a veselo nosiť, pokrčené momenty budú nepostrehnuteľné. 

Verím, že som vás trošku s danými tipmi motivovala. Keď si budete vyberať správne materiály a budete s nimi vedieť dobre zaobchádzať, môžete stráviť menej času so šikovným malým horúcim nástrojom  a vždy vyzerať ako zo škatuľky.
Ak máte nejaké svoje zaručené tipy, pokojne ich píšte pod článok, inšpirujeme sa navzájom :)

BONUS: S vítaním septembra mám pre vás len dnes kód s 15 % zľavou na moje modely skladom. Stačí pri objednávke zadať "ahojsep".